Új farmakogenetikai tesztcsalád érhető el klinikánkon, melyet a személyre szabott gyógyszeres kezelésre és a farmakogenetikára együttesen utalva MyPGx-tesztnek hívnak.
A teszt a vizsgált személy genetikai jellemzői alapján segít a megfelelő hatékonyságú gyógyszer kiválasztásában és a gyógyszer mellékhatások elkerülésében.
A MyPGx-teszt több mint 550 gyógyszer esetében segít a hatékony terápia beállításában és a nem kívánt mellékhatások elkerülésében!
A gyógyszerek aktiválásában, átalakításában és szállításában közreműködő enzimek, receptorok és transzportfehérjék az emberek többségében genetikai változatosságot mutatnak. Ennek a változatosságnak köszönhetően az emberek nagy százaléka másképp reagál az egyes gyógyszerekre, mint az megszokott. A MyPGx eszköztárával meg tudjuk határozni a páciens egyéni genetikai profilját, melyek a rá jellemző gyógyszerválaszt befolyásolják. Segítségével személyre szabható a gyógyszerek kiválasztása és adagolása, ezáltal növelhető a terápia sikeressége, csökkenthető a veszélyes mellékhatások kockázata és a kezelés hatékonysága növelhető, nem utolsó sorban rövidülhet a gyógyulás időtartama és a kezelési költségek is jelentősen csökkennek.
Milyen gyógyszerek esetében javasolt a MyPGx-teszt elvégzése?
- Fájdalomcsillapítók, antireumatikumok
- Antibiotikumok, antivirális és gombaellenes gyógyszerek
- Antidepresszánsok, pszichotróp szerek
- Antidiabetikumok
- Vérnyomáscsökkentők
- Véralvadásgátlók
- Citosztatikumok
- Protonpumpa-gátlók
- Sztatinok
- Urológiai gyógyszerek
Mely PGx teszt-panelek érhetők el jelenleg klinikánkon?
MyPGx – teljes farmakogenetikai profil, mely tartalmazza az összes panelt 36 kulcsfontosságú gén több mint 260 variánsára: jelenleg mintegy 550 gyógyszerről ad információt; 4600 Ron
MyPGx – neuro-pszichiátriai panel – neurológiai és pszichiátriai gyógyszerek, szorongásoldók, ADHD; 2800 Ron
MyPGx – kardiológiai panel – szívritmus-szabályzók, véralvadásgátlók, vérnyomáscsökkentők, thrombocytagátlók; 2800 Ron
MyPGx – reumatológiai panel – gyulladáscsökkentők, fájdalom- és lázcsillapítók; 2800 Ron
MyPGx – gasztroenterológiai panel – gyulladáscsökkentők, elhízás és cukorbetegség gyógyszerei, gyomor- és bélbetegségek 2800 Ron
MyPGx-lelet gyógyszercsaládokban csoportosítva tartalmazza a vizsgált hatóanyagokat, valamint a farmakogenetikai teszt során meghatározott gyógyszerlebontó (átalakító) képesség alapján az egyes gyógyszerek metabolizmusára és a személyre szabott alkalmazásra vonatkozó információkat az alábbiak szerint:
SÁRGA jel (csökkent enzim aktivitás – következménye megnövekedett gyógyszerkoncentráció, melynek következménye lehet gyógyszermérgezés)
A sárga kóddal jelölt hatóanyagok esetén a gyógyszer toxicitásának kockázata áll fenn, emiatt csökkenteni kell a dózist, vagy másik gyógyszert kell alkalmazni.
ZÖLD jel (normál enzim aktivitás )
A zöld kóddal jelölt hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek a megszokott adagolásban írhatók fel.
PIROS jel (erős enzim aktivitás – következménye csökkentett gyógyszer hatás, mivel gyorsan bontja őket a szervezet)
Ha a hatóanyag piros kóddal kerül jelölésre, akkor az ilyen hatóanyagot tartalmazó gyógyszernek csökkent hatása lehetséges, ezért az adagolást növelni szükséges, vagy másik gyógyszert kell alkalmazni.
A páciens farmakogenetikai profiljának ismeretében az orvos gyorsan és célzottan választhatja ki a páciens számára ideális gyógyszert és azt megfelelő adagolásban írhatja fel neki. Ennek következtében javul az ellátás színvonala és csökken a kezelés költsége, elkerülhetőek a mellékhatások, helyettesíthetőek a hagyományos gyógyszerelési sémák, optimalizálható a gyógyszerválasztás.
A MyPgx egy egyszerű genetikai teszt a gyógyszerlebontás és -hatékonyság egész életre szóló meghatározása céljából
A páciens számára felírt gyógyszerek minden egyes emberben akkor hatnak jól, ha a gyógyszert átalakító és szállító biomolekulák a szervezetben az elvárt módon működnek. A gyógyszeres kezelés hatékonyságának a feltétele, hogy a gyógyszer aktív formája a kellő ideig jelen legyen a sejtekben ott, ahol a szükséges hatást ki kell fejtenie. Az aktív hatást egyes esetekben a primer molekula, míg máskor egy metabolit (szekunder termék) fejti ki. Ennek megfelelően a gyógyszerek átalakítását, lebontását végző biomolekulák tulajdonságai alapvetően befolyásolják, hogy ki hogyan reagál egy adott gyógyszerre.
Genetikailag nem vagyunk egyformák, hanem minden ember egyedi, és ez a „különlegesség” az örökítőanyagunkban, a DNS-ben van kódolva. Emiatt a gyógyszerek aktiválásában, átalakításában és szállításában közreműködő fehérjék és enzimek az emberek többségében genetikai változatosságot mutatnak.
A farmakogenetika eszköztárával meg tudjuk határozni a páciens egyéni genetikai profilját, ezáltal személyre szabható a gyógyszerek kiválasztása és adagolása, növelhető a terápia sikeressége és csökkenthető a veszélyes mellékhatások és a kezelés nem megfelelő hatásosságának kockázata.
A genetikai variánsok leggyakoribb típusa az egyetlen nukleotidot érintő polimorfizmus (SNP) a DNS molekulában. Ezt szem előtt tartva összesen 36, farmakogenetikai szempontból fontos génben elemzünk jelenleg több mint 260 ilyen allélvariánst. A 36 gén három fő kategóriába sorolható: gyógyszerátalakítók, gyógyszerkonjugálók, és transzporterek.
A személyre szabott gyógyszerbiztonságról:
A legújabb orvosgenetikai kutatások alapján tudjuk, hogy a felírt és előírásszerűen szedett gyógyszereink mindenkinél máshogy hatnak, egy részük egyáltalán nem, vagy csak kevéssé hatásos, más gyógyszerek pedig toxikus hatással lehetnek a szervezetre, mindez egyéntől függő. Ennek a jelenségnek a kutatására született meg a farmakogenetika tudományág, ami az egyén genetikai háttere alapján „írja fel a receptet”.
A farmakogenetika tudományág a gyógyszerek hasznosulásának genetikai hátterét vizsgálja. Szervezetünk belső működése, anyagcserefolyamataink alapján ugyanis nincs két egyforma ember. Ez elmondható a gyógyszerek hasznosulására is: ahány szervezet, annyiféle lehetséges változata lehet az alkalmazott gyógyszerek és hatóanyagok átalakításának, a sejtekben való szállításának és lebontásának. Ebben is egyediek vagyunk, mindenki egy kicsit máshogy dolgozza fel az egyes gyógyszereket. Ráadásul mindegy, hogy milyen gyógyszerről beszélünk, mert mindegyik esetében eltérnek az átalakító folyamatok.
Az elemzésünk során vizsgált 36 gén lefedi a ma alkalmazott gyógyszerek mintegy 95 százalékát.
MyPGx eszköztárával meg tudjuk határozni a páciens egyéni genetikai profilját, melyek a rá jellemző gyógyszerválaszt befolyásolják. Segítségével személyre szabható a gyógyszerek kiválasztása és adagolása, ezáltal növelhető a terápia sikeressége, csökkenthető a veszélyes mellékhatások kockázata és a kezelés hatékonysága növelhető, nem utolsó sorban rövidülhet a gyógyulás időtartama és a kezelési költségek is jelentősen csökkennek.
A MyPGx teszt eredményből megmondható, hogy a vizsgált személy számára melyik gyógyszer írható fel, és a felírt gyógyszert hogyan kell adagolni a megfelelő hatás elérése, de a mellékhatások elkerülése érdekében.
Három kategóriába soroljuk be a gyógyszereket: az előírt módon, normál adagolásban szedhető gyógyszereket zölddel jelöljük; a megkívánt hatás érdekében nagyobb dózisban adagolható gyógyszereket sárgával; és a kis mennyiségben is toxikus hatással bíró szereket pedig piros színnel jelöljük, ha egy gyógyszer ilyen jelölésű, akkor helyette másik gyógyszert kell keresni!
A teljes farmakogenetikai profil jelenleg mintegy 550 gyógyszerre készül el, vagyis a páciens ennyi orvosság kapcsán kap információt arról, hogy azok számára hogyan szedhetők. Azonban nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a MyPGx-eredmény birtokában a gyógyszerek szedését a betegnek önhatalmúlag nem szabad megváltoztatni!