Több tudományos megfigyelés is alátámasztja, hogy a fejfájás kockázata a hőmérséklet emelkedésével egyenes arányban nő, ezért a nyári kánikulában növekszik a fejfájással küzdők száma nem csak az idősek és krónikus betegek, hanem az egyébként egészséges egyének körében is. A hőségben jelentkező fejfájás az érintettek többségénél kétoldalon jelentkező fájdalom, amely fizikai aktivitásra fokozódik.
Nyáron a hőmérséklet és a páratartalom nő, a légnyomás pedig csökken, aminek hatására gyakrabban alakul ki fejfájás, különösen a nagyon forró napokon. A hőség kitágítja a fejben található ereket, melyek így nyomást gyakorolnak a környező idegvégződésekre, és ez fájdalommal jár. A folyamat eredményeként még a normális véráramlás is erős fejfájásként érződhet, emiatt az egyébként egészséges emberek is gyakrabban tapasztalnak nyáron fejfájást. Ezenfelül az extrém meleg hatására a testünk jóval több vizet veszít el izzadás formájában, ez pedig könnyen kiszáradáshoz vezethet, ami a fejfájás egyik leggyakoribb oka.
Ebben a blogbejegyzésben összefoglaljuk, milyen teendők segíthetnek a kínzó probléma megelőzésében vagy enyhítésében azért, hogy a melegben ránk törő fejfájás ne tehesse tönkre pihenésünket vagy éppen nyaralásunkat. Ha jellemző hőség idején rád törő fejfájás, akkor érdemes megpróbálkoznod az alábbiakkal:
A legfontosabb természetesen a panaszok kialakulásának megelőzése, hiszen ha elég figyelmesek vagyunk, elkerülhető a nyári hőség okozta fejfájás.
Mire figyeljünk?
Megfelelő folyadékbevitel– a forró napokon különösen fontos a bőséges vízfogyasztás, hiszen az izzadással több vizet veszít a szervezet. Ha nem fogyasztunk kellő mennyiségű folyadékot, a szervezetünk nem jut hozzá a működéséhez szükséges ásványi anyagokhoz ezek közül kiemelt figyelmet érdemel a megfelelő magnézium– bevitel.
Óvakodjunk a tartós direkt napsütéstől– ne tartózkodjunk hosszú ideig a tűző napon, vagy ha mégis muszáj, védjük magunkat napszemüveggel, sapkával, napernyővel, ha pedig már érezzük a fejfájás előjeleit, akkor érdemes elvonulni egy sötét, hűvös helyre, amivel nagyobb eséllyel vehetjük elejét az erős fejfájás kialakulásának. Ugyanakkor tartsuk észben, hogy a nagy hőingadozás is egy oka a fejfájásnak, így figyelni kell arra is, hogy kánikulában ne működtessük a klímát nagyon alacsony hőfokon.
Friss levegő– nagy melegben inkább az esti órákra időzítsük a kültéri sportolást vagy a sétákat. Ahogy a nap lemegy, a forró levegő kissé felfrissül, ami sokkal kellemesebb, és a fejfájást is csökkenti. Sportolási lehetőségként válasszuk például a gyaloglást vagy kerékpározást. Ezek javítják az erek alkalmazkodóképességét, és megőrzik azok egészségét, csökkentve a fejfájás kialakulásának az esélyét.
Megfelelő alvásmennyiség– érdemes odafigyelnünk arra is, hogy a meleg napokon is legyen meg a 6-8 óra
alvás azért, hogy a fejfájás kisebb mértékben vagy egyáltalán ne
jelentkezzen.
Hideg vizes borogatás– ha a megelőző intézkedések ellenére is kialakul a fejfájás, akkor érdemes a fájdalom helyét hideg vizes
borogatással lefedni, így az erek ismét összeszűkülnek, és megszüntethető a nyomás. Hasonlóan jót tesz a hideg vizes zuhany, vagy egy masszázzsal egybekötött hajmosás. Jó hatású lehet a homlok és a halánték enyhe masszírozása is.
Ha a fent említett praktikák nem segítenek és már kialakult a fejfájás, az erősebb gyógyszerekkel való próbálkozás előtt érdemes kipróbálni néhány házi praktikát.
A fejfájásra megoldást nyújthat például a borsmentaolaj (párologtatása, bedörzsölése), illetve a jeges gyógytea (pl. kakukkfű, borsmenta, pásztortáska) lassú elkortyolgatása.
A fájdalmat lehet csökkenteni fejfájáscsillapító gyógyszerekkel is, azonban fontosabb a hőség jelentette hatások minimalizálása.
A esetek nagy töbségében a hőség okozta fejfájások egy-három óra alatt elmúlnak, ez teljesen normálisnak tekintendő. Vannak azonban olyan helyzetek, mikor ajánlott orvoshoz fordulni, ilyen például, ha a fejfájás mellé hányás, magas láz, zavarodottság, sápadtság vagy étvágytalanság is társul. Szintén érdemes orvosi segítséget kérni, ha a fájdalom hetente többször jelentkezik, vagy ha a fejfájás több órán át tartósan fennáll.
Dr. Szekeres-Nagy Katalin, neurológus szakorvos
Kapcsolódó szolgáltatásunk: