A bipoláris zavar, mániás depresszióként is ismert, olyan pszichiátriai kórkép, melyre a depressziós, valamint mániás és hipomániás epizódok váltakozása jellemző. A bipoláris zavarral küzdő egyének szélsőséges hangulatingadozásokon, valamint érzelmi hullámzásokon mennek keresztűl. A bipoláris zavar úgy is jellemezhető, mint állandóan “a világ tetejéről a végső elkeseredésbe zuhanni”. Mint egy hullámvasút, ahol a fenti állapotok a mániás epizódokat jelképezik, a mélységek a depressziós epizódokat és az ezek közötti egyenes szakaszok pedig az ezen epizódok közötti normális hangulati állapotokat.

Mániás fázisnak tekintjük azt az állapotot, melyre jellemző a hangulati állapot tartós emelkedettsége, fokozott feldobódottság, túlzott jókedv, eufórikus állapot vagy fokozott ingerlékenység, melyhez társulnak a gondolkodás és beszéd felgyorsulása (csapongó, mások szavába vágó beszéd), az aktivitás felfokozódása, csökkent alvásigény, túlzott energikusság, túlzott önbizalom, megalomán téveszmék, hatalomérzés, túlzott kockázatvállalás (szerhasználat, meggondolatlan költekezés, felelőtlen szexuális kapcsolatok), irreális tervek, kritikátlanság, melyek a funkcionálás károsodását eredményezik és legalább 7 napon át tartanak.

Hipomániás állapotról akkor beszélünk, ha a hangulat tartósan emelkedett vagy ingerlékenység jellemzi az egyént, melyhez társulnak a mániás epizódra jellemző tünetek, melyek jelen vannak legalább 4 napon keresztül, befolyásolják az egyén működését, viszont az epizód nem elég súlyos ahhoz, hogy szociális vagy munkahelyi funkcióképesség jelentős változását okozza vagy kórházi felvételt tegyen szükségessé.  A mániás vagy hipomániás epizód elkülönítésére tehát az epizód hossza, valamint a funkciókárosodás mértéke szolgál alapul.

A bipoláris zavarok nagyon gyakran társulnak személyiségzavarokkal, szorongásos zavarokkal, valamint szerhasználati zavarokkal. A mániás epizódok komoly befolyást gyakorolnak az egyén gondolkodására, ítélőképességére, a társas viselkedésre, gátlástalan vagy nem biztonságos szexuális magatartás, valamint megfontolatlan üzleti vagy pénzügyi döntések meghozatala fordulhat elő, ezért nagyon fontos ezen állapotok korai diagnosztizálása, valamint a pszichiátriai kezelés időbeni megkezdése.

A bipoláris zavarok kezelése elsősorban gyógyszeres kezelésen alapul, melyhez pszichoterápiát alkalmazhatunk kiegészítő kezelésként.

Kapcsolodó szolgáltatások:

PszichiátriaLelki eredetű problémák esetén.