A pajzsmirigyben csomók (göbök) fejlődhetnek ki, amelyek lehetnek:
– folyadékkal teltek (ciszták) vagy
– pajzsmirigysejtekből felépülő jóindulatú vagy rosszindulatú (rákos) daganatok.
Az ultrahang-vizsgálat (echographia) kimutatja a pajzsmirigy méretbeli és szerkezeti elváltozásait, könnyen kivitelezhető, nem sugárveszélyes, így gyermekeknél és terhes nőknél is végezhető. Az emberek akár 20-30%-ánál felderíthet pajzsmirigygöböket, ezek 2-4%-a rosszindulatú folyamat (pajzsmirigyrák).
A pajzsmirigy vékonytű-biopszia hasznossága
Olykor a pajzsmirigy-echographia nem képes eldönteni a göbök természetét (jóindulatú vagy rákos jellegét), vagy a csomók jóindulatúnak tűnnek, de nagyméretűek. Ilyenkor ajánlott az ultrahang-vezérelt pajzsmirigy vékonytű-biopszia (punkció), mivel 90-95%-os pontossággal elkülönítheti a jóindulatú göböket a rosszindulatúakól, elkerülve a szükségtelen sebészi beavatkozásokat.
Ultrahang-vizsgálat segítségével azonosítjuk a pajzsmirigygöb elhelyezkedését, és nagyon vékony (0,5 mm-es) injekciós tűvel punkciózzuk meg.
Ellenjavallatok, szövődmények
Nagyon ritkán ellenjavallt a beavatkozás:
– nem együttműködő egyénnél nem alkalmazható,
– vérhígító kezelés alatt a vérzés és a vérömleny (hematoma) veszélye kissé fokozódhat. Ajánlott a vérhígító gyógyszer kihagyása pár nappal a beavatkozás előtt, a szívgyógyászati javallattal összhangban.
Fontos hangsúlyozni, hogy a nagy betegszámú tudományos kutatások bizonyították, a pajzsmirigy vékonytű-biopszia következtében a pajzsmirigysejtek nem terjednek szét a szervezetben, és a tűszúrás nem alakítja át a pajzsmirigygöböket rákos folyamattá.