A terhes nő pajzsmirigy-állapotának hatása a magzati fejlődésre

Az anyából származó pajzsmirigyhormonok és jód elengedhetetlenek a magzat testi-szervi, és elsősorban idegrendszeri fejlődéséhez.

A terhes nő pajzsmirigy-státusának megváltozása befolyásolhatja az embrió és magzat egészséges fejlődését.

Már akár az enyhe, tünetmentes anyai pajzsmirigy-elégtelenség és jódhiány is kihatással lehet a magzat idegrendszeri fejlődésére, illetve veszélyeztetheti a terhesség egészséges lefolyását.

Pajzsmirigy-elváltozások terhességben

Terhesség idején fokozódik a pajzsmirigy-hormonok és a jód szükséglete, ezért ebben az élettani periódusban gyakrabban előfordulhatnak:

– pajzsmirigy-működési zavarok: pajzsmirigy-elégtelenség (hipotireózis), ritkábban pajzsmirigy-túltengés (hipertireózis), illetve

– pajzsmirigy-megnagyobbodás (golyva).

Kezeletlen pajzsmirigy-működési zavarok (hipotireózis, hipertireózis) tünetei terhesség idején

A várandós nő pajzsmirigy-betegségének tünetei egybeeshetnek a terhesség természetes megnyilvánulásaival (székrekedés, aluszékonyság, fáradékonyság, szívdobogásérzés, száraz bőr, testsúlynövekedés, olykor fogyás az első harmadban stb.). Az enyhe anyai pajzsmirigy-működési zavar és jódhiány gyakran tünetmentes.

Mi a teendő? Megelőzés, kezelés

A terhesség 6-8. hetében már ajánlatos felmérni a várandós nő pajzsmirigyének állapotát endokrinológiai vizsgálat során.

Terhesség előtt, a gyermekvállalás tervezése során ajánlott a nő endokrin rendszerének, elsősorban pajzsmirigy-státusának felmérése, egyrészt a leendő magzat egészséges fejlődése érdekében, másrészt, mert az enyhe, tünetmentes pajzsmirigy-elégtelenség meddőségek okozhat.

A terhesség előtt és során felderített pajzsmirigy-betegségek hatékonyan kezelhetők, ezáltal elkerülhetők az anyai és magzati szövődmények. Megfelelő endokrin követés mellett a terhesség biztonságosan végigvihető a szülésig.