Milyen indíttatásból kezdtél el a strechinggel, illetve a Pilatessel foglalkozni?
Több mint 10 évig dolgoztam egy vállalatnál, ahol napi 9 órában ülő munkát végeztem. A saját testemen éreztem az ülőmunka negatív hatásait. Akkoriban készült rólam egy sokkoló felvétel is, s rá kellett ébredjek, hogy sürgősen szükség van a testtartásom javítására.
Akkor kezdtem el foglalkozni komolyabban azzal, hogy milyen törzsizom erősítő gyakorlatok segítenének a korrekcióban, s így találtam rá a Pilates sportágra, melynek alapja a mélyizmok megerősítése. Hogy mielőbb megmutatkozzon az eredmény, fontos volt egyrészről az erősítés, másrészről a nyújtás.
Amikor meg kezdtem érezni a nyújtás okozta mozgásszabadságot, szó szerint beleszerettem.
Mára már az általános fitness oktatói végzettségem mellett szakosodtam a nyújtásra (SGA- Streching Global Active, Power Stretch, stb.) A megyében én voltam az első, aki ezzel foglalkozik. Folyamatosan járok képzésekre, worksopokra, hiszen fontosnak találom, hogy ismereteimet bővítsem, módszereimet hatékonyabbá tegyem.
Számos kutatás folyik sportkutatói intézetekben arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet eredményesebbé tenni a sportolókat, hiszen az optimális teljesítménnyel szorosan összefügg a nyújtás. Ismerni kell az aktuális trendeket.
Múlthét pénteken tartottál egy előadást a strechingről, mi volt a célod, mit szerettél volna átadni az embereknek?
A múlt heti előadáson a résztvevők megismerhették a nyújtás fontosságát, azt, hogy a nyújtás hiánya milyen problémákat okozhat az életünkben: pl. ínszalagszakadás, izomszakadás, rossz testtartás, gerincsérv, stb.
Közös gyakorlatokat végeztünk. Leszimuláltuk például azt, hogy mi történik szervezetünkben, ha sokat ülünk, hogy megértsük a derékfájásnak mi köze van az üléshez és hogyan segíthet ebben a nyújtás.
Fontos témája volt az előadásnak a testünk mobilitásának és stabilitásának egyensúlya.
A nyújtás fontossága megkérdőjelezhetetlen. Ha nem nyújtunk, izmaink megrövidülnek, mozgástartományunk beszűkül.
Kinek és miért javasolt a nyújtás és hány éves kortól?
Sosem lehet túl korán vagy túl későn elkezdeni a nyújtást. Amennyiben már gyerekkorban elkezdjük, megőrizhetjük mozgástartományunkat. Sajnos az éveink előrehaladtával már nem a megelőzés a cél, hanem a korrekció, hiszen az egyoldalú munkavégzésünk következményeként lassan beszükülnek azok.
A nyújtás célja tehát az lenne, hogy testünket fájdalommentesen, erőfeszítések nélkül tudjuk használni a mindennapi aktivitásunk során.
A sportolókra külön hangsúlyt szeretnék fektetni, hiszen nekik sportág specifikusan szükséges összeállítani a nyújtóprogramot. Például egy úszó váll mobilitása megfelelő kell legyen az optimális teljesítményhez, egy kerékpárosnak pedig a csípő mobilitása, stb.
Összegezve elmondhatjuk, hogy a nyújtás nemcsak sportolóknak javasolt, hanem kortól és nemtől függetlenül mindenkinek.
Milyen gyakran javasolt a nyújtást végezni?
Erőedzés, sporttevékenység végén mindenképpen szükséges nyújtani! Nemcsak azért, mert megelőzhetjük vele az izomláz kialakulását, hanem azért is, mert a következő edzésen nagyobb tartományban leszünk képesek majd mozogni, nagyobb erőt tudunk kifejteni, jobban teljesítünk. Az izompólya nyújtásának szerepe van az izomtömeg növelésében is.
A pihenőnapokra is javasolt a nyújtás, heti 2-3 alkalommal. Ugyanakkora hangsúlyt fektessünk testünk mobilizálására, mint stabilizálására!
Milyen problémákkal keresnek fel a leggyakrabban?
Azok az emberek keresnek fel a leggyakrabban, akiket a mobilitásuk hiánya gátolja a mindennapi tevékenységük elvégzésében. Például nem érik el a lábfejüket (zokni felhúzás), gondot okoz az öltözködés (blúz felvétel), stb.
Sokan szeretnék javítani az ülőmunka számlájára írható testtartásukat (beszűkült mellkas, beesett váll, elől járó fej, stb), felszámolni a derékfájdalmukat.
A sportolók azért keresnek meg, mert szeretnének eredményesebben teljesíteni abban a bizonyos sportágban, amit űznek. Dolgoztam már országúti kerékpárosokkal, kézilabda csapattal, női focicsapattal.
Honnan tudhatjuk, hogy szükségünk lenne a nyújtásra?
Testtartásunkban tükröződik életvitelünk, a stressz, és az is, hogy milyen sporttevékenységet végzünk rendszeresen. Megfigyelhetünk testtartásunkon intő jeleket, úgynevezett asszimetriákat, amikor megbomlik az egyensúly a testünk valamely két oldala között. Ilyenek például, ha az egyik fülünk alacsonyabban van, mint a másik, a fejünk elől jár a testünkhöz képest (teknősnyak szindróma), a vállak nem ugyanabban a magasságban vannak, esetleg befele fordulnak. Ez utóbbi esetben például nem elegendő a hátizmok erősítése, hanem szükség van egy mellkasnyújtó korrekciós beavatkozásra is.
Előfordulhat, hogy mobilitásunkban figyelünk meg asszimetriákat.
Fontos, hogy mielőbb felfedezzük ezeket a jeleket testünkön, hiszen még az elején megelőzhetjük az izmaink tónusának javításával a bajt. Mielőbbi célunk az asszimetriák felszámolása, illetve az egyensúly visszaállítása.
Vannak-e otthon is elvégezhető gyakorlatok?
Minden reggel nyújtással javaslom indítani a napot. Egy pár perces gyakorlatsort már az ágyban fekve elvégezhetünk, hogy jól induljon a napunk.
Akinek van egy kitűzött célja vagy panasza, a mielőbbi fejlődés és javulás érdekében, a konzultáció során otthon elvégzendő nyújtógyakorlatokat kap. Esettől függően, ezeket akár napi több alkalommal is javasolt elvégezni. A minimális gyakoriság a heti 2-3 alkalom.
Azok, akik érzik szükségét, vagy csak kedvet kaptak a nyújtáshoz hol és hogyan tehetik ezt meg?
Lehetőség van egyéni konzultációra, ahol testtartás ellenőrzést és mozgásellenőrzést végzünk. Személyreszabottan, az egyéni céloknak megfelelően kidolgozott gyakorlatokat végzünk.
Rendkivüli fontos, hogy mikor milyen típusú nyújtást végezzen az illető személy (statikus vagy dinamikus gyakorlatokatt, mennyi legyen az ismétlések száma, mennyi ideig szükséges kitartani az nyújtott pozíciót). Ha például egy verseny előtt valaki statikus nyújtást végez csökkenteni fogja a gyorsaságát, robbanékonyságát és erejét.
Be lehet csatlakozni a csoportos stretching órákra is, ahol azon testrészek nyújtása kerül előtérbe, amelyek hajlamosabbak a beszűkülésre, azokra az izomcsoportokra, amelyek hajlamosabbak a megrövidülésre.
Azok tehát, akik részt vettek a múltheti előadáson, ízelítőt kaphattak a nyújtás tudományáról. Láthatták annak fontosságát, illetve megismerkedhettek a környezettel is, ahol az órák zajlanak, a Vitality Klinikán.
Az előadás egy sorozat első része volt, a következő alkalom témája a HOGYAN NYÚJTS AZ IRODÁBAN lesz, mely az ülőmunkát végzőknek lesz kifejezetten hasznos. A részletekkel hamarosan jelentkezni fogunk!