Dr. Dónáth Julianna-bőrgyógyász
A napsütésnek számtalan jótékony hatása van: boldogabbak leszünk, jobban alszunk, a csontoknak és az imunrendszernek nélkülözhetetlen….
Viszont az egyre erősödő UV sugárzás miatt fokozott figyelmet kell szentelnünk a fényvédelemnek és nem csak nyáron, hanem egész évben.
Az UV sugárzást több részre oszthatjuk hullámhossz alapján, fényvédelem szempontjából az UVA es UVB a legfontosabb számunkra.
A leégésért leginkább az UVB sugárzás felelős, ezt tükrözi az SPF érték. Az UVB nem hatol mélyen a bőrbe , viszont erősebb leégést , rosszabb esetben bőrrákot okoz, D vitamin szempontjából is fontos, nyáron a legerősebb, mivel a D vitamin kevesebb mind 30 perc alatt beépül, érte nem érdemes orákon át ücsörögnünk a tűző napon.
Az UVA sugárzás sokkal alattomosabb, a bőr mélyebb rétegeit roncsolja , csak később látszik a hatása: a barnulásért , a bőröregedéséért, a ráncokért és a bőrrákért is felelős. Még az üveg és a felhők sem állitják meg, és igen a szoláriumokban is UVA-t használnak. A védelem jelölése a bekarikazott UVA.
Fényvédelem: fényvédő készítmények (tejek,permetek,sprayek, olajak), ruházat, kalap napszeműveg.
A fényvédő keszítmények skálája nagyon széles, amelyek főleg az állagukban különböznek,ami nagyon fontos a fényvédő factor, az SPF jelölés. A szám a fényvédő azon tulajdonságát jelöli, hogy mennyire képes a készítmény a nap okozta bőrpír kialakulását késleltetni a nem fényvédett bőrhöz képest. Ez a védelem az UVB sugárra vonatkozik. Ha pl. valaki 10-es fényvédőt használ, az tízszer hosszabb ideig tartózkodhat a napon anélkül, hogy a bőrén pirosság alakulna ki.
Ez persze csak akkor igaz, ha a krémet megfelelő mennyiségben használjuk, ami egy felnőtt embernél teljes test esetén kb. 30 ml-t jelentene egy bekenésre,és ezt a körülményektől függő gyakorisággal.. Az átlagos krémhasználatkor ennek csak a töredékét kenjük fel, így a dobozra írt fényvédő hatásnak csupán 30-40%-ára számíthatunk.
Mikor használjuk? 10 és 16 óra között mindenképp ha napon tartózkodunk, legyen az nyaralás, séta, bevásárlás…
Mit jelent a fényvédő vízállósága?
A vízálló fényvédők 2×20 perces vízben tartózkodás után is eredeti fényvédelmüket biztosítják. Ezen túl viszont újra be kell kenni a bőrt!
Véd-e az ablaküveg?
Az UV sugárzás három fő összetevője az UVA, UVB és UVC sugár. Az üvegen az UVB és az UVC nem hatol át, de az UVA igen ezért ablak mögött is fénykárosodásnak lehet kitéve a bőr!
Véd-e a lombos fa árnyéka?
A fák vagy a napernyők egy közepes fényvédő védelmét adják. Árnyékban kicsit hosszabb idő után ugyan, de le lehet égni, ezért ott is fontos a fényvédelem egyéb módon is!
A fényvédők besorolása:
I. 2-12 faktoros: minimális védelem
II. 12-30 faktoros: közepes védelem
III. 30 faktor felett: magas védelem
Bőrtípusok:
I. mindig leég, nem barnul le
II. gyakran leég, kicsit barnul
III. ritkán ég le, hamar barnul
IV. soha nem ég le, gyorsan barnul
V. sötét bőrűek (pl. indiánok, spanyolok…)
VI. fekete bőrűek
Románia lakosságának többsége a II-III-as típusba tartozik
Milyen fényvédőt válasszunk?
Válasszunk a bőrtípusunknak megfelelő, magas faktorszámú fényvédőt. A modern készítmények vízállóak, fotostabilak, azaz fényre nem vagy csak kicsit bomlanak. II-III-as bőrtípusnak a nyár elején legalább 30-50- es faktor ajánlott, amit később lehet csökkenteni. Emellett is szépen le lehet barnulni. Ha megengedhetjük, akkor válasszuk a biológiai fényvédő anyagokkal kiegészített készítményeket.
Az 50-es és 30-as készitmények között nincs erősségben különbség csupán a védelem hosszában, tehát az 50-es hosszabb ideig nyújt védelmet .
A kisgyerekek bőre sokkal érzékenyebb, ezért fokozottabb figyelmet érdemel, mindenképp 50 faktoros krémeket válasszunk ,napszeműveg , kalap használat náluk kifejezetten fontos, figyeljük az idő intervallumot, ha az árnyékunk kisebb mind mi magunk keressünk árnyékos helyre. Figyeljünk az országok sugár eltéréseire, a kisgyereknek a tengerviz es a homok mindenhol ugyanolyan élmény, ezért pici babákat, kisgyerekeket ne vigyünk nagyon egzotikus országokba, van ahol már a sugárdó dózis reggel 8 órakor meghaladja a nálunk 10 órakor megszokottat.
Mit csináljunk, ha mégis leégtünk: Fekete István a Tüskevár regényében érzékletesen írja le Tutajos tejfehér bőrének a leégését. A regény 1957- ben íródott, azóta megsokszorozódott az UV sugárzás.
Első fokú leégés maga a bőrpír, ilyenkor hűsítőkrémek , hideg vizes borogatás és folyadék bevitel enyhíthet a tüneteken.
Másodfokú égés esetében megjelenik a hólyagképződés , amit hidegrázás , levertség is kisérhet, ilyenkor szintén borogatás, gyulladás csökkentő krémek, pihenés , ágynyugalom segíthet, fontos a hólyagokat ne szúrjuk ki, nem ritka hogy szakember segítségét is kérnünk kell.