Dr. Lőrinczi Kincső – Diabetológus és dietetológus szakorvos
„Az étel legyen a te gyógyszered, a gyógyszer pedig a te ételed.
Hippokratész (Kr.e 400)
Az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség a súlyos COVID-19 két kiemelkedő kockázati tényezője.
Ezen kockázati tényezők magas elterjedtségét világszerte (különösen a fejlett országokban) valószínűleg a tipikus nyugati étrend megnövekedett fogyasztása okozza, amely nagy mennyiségű telített zsírból, valamint finomított szénhidrátból áll; alacsony rosttartalom, a védő hatású telítetlen zsírsavak és gyulladáscsökkentő antioxidánsok hiányos bevitele jellemzi.
AZ ÉTREND MINŐSÉGE MEGHATÁRÓZÓ LEHET KORONAVÍRUS FERTŐZÉS LEFOLYÁSÁNAK SÚLYOSSÁGÁBAN :
A szervezetünk védekezőképességének két típusát különböztetjük meg:
- veleszületett (az emberi faj sajátossága, működéséhez nem szükséges a kórokozóval való előzetes találkozás. Nem specifikus a kórokozóval szemben (nem egy konkrét kórokozó váltja ki az aktiválódását), viszont nagyon gyors reakció idejű folyamat (percek alatt reagál a “testidegen” molekulára).
- szerzett immunitás
A kétféle immunrendszer együttes működése segít megőrizni a szervezet egészségét.
- A telített zsírsavakban gazdag étrend a veleszületett immunrendszer krónikus aktiválódásához vezethet (egy ún. lipotoxikus állapotot vált ki, mely hosszú fennállást követően krónikus gyulladásos folyamatokban csúcsosodhat ki, mint a cukorbetegség és egyéb metabolikus zavarok, szív-érrendszeri megbetegedések, ízületi gyulladások, idegrendszeri megbetegedések pl. Alzheimer kór, Parkinson kór stb.).
- A veleszületett immunitás mellett a nyugati típusú étrend gátolja a szerzett, ún. „adaptív” immunrendszer működését.
A telített zsírsavak nagymérvű fogyasztása oxidatív stresszt vált ki, ami rontja a T és B immunsejtek szaporodását és érését, valamint a B-sejtek korai pusztulásához (apoptózisához) vezet. Ennek fontos következményei vannak a vírusok elleni védekezésben. Egereken végzett kísérletekben a késleltetett adaptív immunválasszal bíró egyedek fogékonyabbnak bizonyultak a Sars-CoV 2-vel szemben, megfertőződés esetén pedig súlyosabb tüneteket mutattak, valamint nagyobb volt a halálozási arány is.
KÖVETKEZÉSKÉPP A KIEGYENSÚLYOZOTT ÉTREND KULCSFONTOSSÁGGAL BÍR AZ IMMUNRENDSZER HARMÓNIÁJÁNAK FENNTARTÁSÁBAN, HOGY AZ KELLŐKÉPPEN FELVEHESSE A HARCOT A VÍRUSFERŐZÉSSEL SZEMBEN.
HOGYAN ÁLLÍTSUNK ÖSSZE EGY KIEGYENSÚLYOZOTT ÉTRENDET?
Kevés megbízható klinikai vizsgálat igazolta egyetlen élelmiszer vagy élelmiszercsoport jótékony hatását a fertőzés megelőzésére, mérséklésére vagy a fertőzés utáni szövődmények kockázatának csökkentésére. Ezért nincs elegendő tudományos bizonyítékunk ahhoz, hogy erre vonatkozóan egyértelmű ajánlásokat tegyünk.
- Ételeink legyenek változatosak, minőségi alapanyagok felhasználásával készüljenek.
A vírushelyzetre való tekintettel nem ajánlott erősen kalóriaszegény (nők esetében <1500 kcal, férfiaknál <1800 kcal), avagy szélsőséges diéta gyakorlása (pl. csak-folyadék diéta, káposztalé diéta, juharszirup diéta, makrobiotikus és vegán étrend, tojás diéta, stb.). Szervezetünk minden drasztikus változást stresszként él meg, mely gyengíti az immunrendszert. Az alultáplált egyéneknél nagyobb lehet a fertőzés kockázata, emellett súlyosabb lefolyású fertőző betegségek esetén a nagyobb „tartalékokkal” rendelkező szervezetek általában hosszasabban és jobban bírják a megterhelést.
- Részesítsük előnyben a helyi kínálatot és a szezonnak megfelelő nyersanyagokat, mivel ezen termékek bővelkednek a leginkább vitaminokban és ásványi anyagokban.
- Az kiegyensúlyozott étrend nem kell, hogy anyagi megterhelést jelentsen; a divatdiéták egyes kedvelt „egzotikusabb” alapanyagai nem feltétlenül tesznek többet egészségünkért, mint a megszokott, őshonos élelmiszereink.
- Az evés egy örömforrás, és nem pusztán a létfenntartás eszköze! Bár a magyaros étrend bővelkedik az állati eredetű zsiradékokban, kisebb módosításokkal nyugodtan fogyasztható.
- Az ételek minőségét legfőképpen az alkalmazott konyhatechnikai módszer határozza meg. Zöldségek és gyümölcsök vitamintartalmának megőrzése céljából kíméletesebb hőkezelési módszernek számít a párolás, alacsony lángon való főzés, sous vide technika és mikrohullám alkalmazása.
Húsok esetében részesítsük előnyben a főzést, párolást valamint a grillezést, mivel ezen módszerek kisebb mennyiségű károsanyag képződést eredményeznek (reaktív szabad gyökök, glikációs végtermékek, melyek krónikus gyulladásos folyamatokat váltanak ki és tartanak fenn a szervezetben).
- Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy bármely táplálékkiegészítő védelmet nyújtana a vírusfertőzéssel szemben, ám a megfelelő cink-, vas- D, A, B12, B6, C és E-vitamin bevitele elengedhetetlen a megfelelő immunfunkció fenntartásához.
- A WHO (Egészségügyi Világszervezet) hivatalos étrendi ajánlása a koronavírus pandémia idejére:
|
AJÁNLOTT MENNYISÉG |
Gyümölcs |
4 adag/nap* |
Zöldség |
5 adag/nap |
Teljes kiőrlésű gabona (pl. cukrozatlan gabonapehely, korpa, teljeskiőrlésű liszt és belőle készült péktermékek, hántolatlan „barna” rizs) |
180 g/nap |
Sovány húsok (szárnyasfélék húsa bőr nélkül, nyúlhús, sovány halak és tengeri herkentyűk, marha bélszín, disznó szűzpecsenye, vadhús) |
160 g/nap |
Száraz hüvelyesek (paszuly, lencse, csicseriborsó, szója) |
150 g legalább 2x hetente |
Tejtermékek (sovány tej, kefir, sana, joghurt) |
min. 150 ml/nap |
*1 adag: zöldségek és gyümölcsök esetén annyi, amennyi a markunkban elfér (pl. 1 db alma, 12 szem cseresznye, fél szelet dinnye) |
- A koronavírus kezelésében gyakran alkalmaznak szteroid típusú immunmodulátor kezelést. Ennek lehetséges főbb mellékhatásai a megnövekedett vérnyomás és vércukorértékek.
- A víz visszatartás fokozódása révén gyakran bekövetkező vérnyomásingadozás, illetőleg a már meglévő magasvérnyomás betegség súlyosbodásának elkerülése érdekében a kezelés alatt lehetőleg mérsékeljük a koffeinbevitelt és a sófogyasztást.
A kezelés alatt a sótlan étrend javallott – igyekezzünk kerülni a sóban gazdag kész/félkész ételeket pl. kenyér és pékárú, kekszek, chips, popcorn, sózott magvak, felvágottak, vaj, sajtok, ételízesítők, levesporok, szószok, ketchup, tartósított élelmiszerek, savanyúság stb. Vásárláskor lehetőleg a sótlan változatot válasszuk.
A következő, címkéken feltüntetett vegyületek jelentenek az élelmiszerhez adott sót (lehetőleg kerüljük őket):
- Disodium guanylate (GMP)
- Disodium inosinate (IMP)
- Monosodium glutamate (MSG)
- Rock salt
- Sodium bicarbonate
- Sodium nitrate
- Sodium citrate
- Sodium chloride
- Sodium diacetate
- Sodium erythorbate
- Sodium glutamate
- Sodium lactate
- Sodium lauryl Sulfate
- Sodium metabisulfite
- Sodium phosphate
- Trisodium phosphate
- Só, darabos só, tengeri só, Himalája só
- vigyázzuk a sütőporral is, ugyanis egy sóvegyület (sodium bicarbonát)
Fogyaszthatunk vízhajtó hatásukról ismert gyógynövény főzeteket: pl. gyermekláncfű-, csalán-, hársfa tea.
- A vércukorszint emelkedés még normális cukorháztartással rendelkező egyéneknél is bekövetkezhet (dózisfüggő), mely főként az étkezések utáni vércukorértékekben mutatkozik meg. A cukoranyagcsere zavarban szenvedő egyének (csökkent glükóz tolerancia, cukorbetegség, gestációs cukorbetegség) esetében fokozódik az inzulinrezisztencia (az inzulinnal szembeni ellenállóképessége a szervezetnek).
Válogassunk az alacsony szénhidráttartalmú, illetőleg alacsony glikémiás indexű élelmiszerekből (a glikémiás index információt ad arról, hogy az adott élelemben található szénhidrátmennyiség elfogyasztást követően milyen gyorsasággal növeli a vércukorszintet, arról azonban nem tájékoztat, hogy mennyi szénhidrát található az illető étekben), ugyanis ezek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, fokozatosan és elhúzódóan emelik a vércukorszintet.
Az alábbi link részletes listát tartalmaz a leggyakrabban használt alapanyagok gliémiás indexéről:
http://paleo.dieta-abc.hu/hogyan-legyel-paleo/glikemias-index-tablazat/
ÉLELMISZERCSOPORTOK, MELYEK HATÓANYAGAIK RÉVÉN JÓTÉKONYAN BEFOLYÁSOLHATJÁK SZERVEZETÜNK ELLENÁLLÓKÉPESSÉGÉT, AZ ESETLEGES TÁRSBETEGSÉGEKET, SZÖVŐDMÉNYEKET
A gyulladásos markerek emelkedése mellett (ún. citokin vihar) a fokozott véralvadékonyság is kulcsfontosságú szerepet játszik a COVID-19 betegek prognózisában. Külföldi statisztikák szerint az intenzív osztályra került betegek kb. 31% – nál észlelhető valamilyen fokú alvadási zavar, mely kockázat még antikoaguláns kezelés alatt álló egyének esetében is fennáll.
Az alább felsorolt élelmiszerek, bár nem jelentenek védelmet a vírusfertőzéssel illetőleg annak szövődményeivel szemben, kiegészíthetik az esetleges gyógyszeres kezelést, mérsékelhetik annak lehetséges mellékhatásait.
- FOKHAGYMA:
A fokhagymát (Allium sativum) több mint 5000 éve használják fűszerként, ételként, mindemellett az egyik legkorábban dokumentált gyógynövény, amelyet az egészség fenntartására és a betegségek kezelésére használtak. Vízhajtóként, szív-érrendszeri bántalmakra, gyomor-bélpanaszokra, valamint immunerősítőként került a köztudatba.
A fokhagymakivonat, amely hatóanyagaként egy kénvegyületet (S-allil-cisztein) tartalmaz, ígéretesnek bizonyult a magas vérnyomás kezelésében, ugyanis hasonlóan a szokványos vérnyomáscsökkentő gyógyszerekhez körülbelül 10 Hgmm-el mérsékelte a szisztolés, valamint 8 Hgmm-el a diasztolés vérnyomásértéket. Tudnunk kell, hogy a kénhiány szerepet játszhat a magas vérnyomás etiológiájában, és a fokhagymából származó szerves kénvegyületek pótlásával enyhíthető.
- TORMA:
A torma (Armoracia rusticana) egy évelő növény, gyökerét fűszereként használják, emellett gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságairól is ismert. Akut orrmelléküreg-gyulladás, hörghurut és húgyhólyagfertőzés kezelésére ajánlják. Egészségmegőrző illetőleg gyógyító hatása a jellegzetes forró ízért és csípős illatért is felelős allil-izotiocianátnak (allil-ITC) köszönhető. Ezenkívül C vitamint, gyulladáscsökkentő flavonoidokat (kaempferol és a kvercetin) is tartalmaz.
- GYÜMÖLCSÖK:
A vörösborszőlők (bíborkadarka, csókaszőlő, Duna gyöngye, feketefájú muskotály, kadarka, kék bajor, kékfrankos, medina, kékoportó, purcsin, rubintos, turán) bizonyítottan csökkentik az aPTT-t (aktivált parciális tromboplasztin idő), így enyhe vérhígító hatással bírnak, míg a málna alvadásgátló és fibrinolitikus aktivitással is rendelkezik.
Hasonlóképpen a szalicilát tartalmú gyümölcsök szintén segíthetnek az alvadási zavarok leküzdésében: szilva, piros áfonya, eper, narancs.
Az ananászban található bromelain nevű vegyület immunmodulátorként ismert, fibrinolitikus tulajdonságokkal bír, gátolja a vérlemezkék összetapadását, ezáltal csökkenti a vér alvadékonyságát.
- DIÓFÉLÉK:
A mandula, a dió, a mogyoró, a kesudió, a pisztácia, a földimogyoró, a brazil dió, a makadámia, a fenyőmag és a pekándió növényi fehérjét és jelentős mennyiségű polifenolt, fitoszterint, növényi rostot és mikroelemeket (folátok, E-vitamin, szelén, magnézium) tartalmaznak. Fogyasztásuk segíthet szabályozni az immunológiai és gyulladásos reakciókat (pl. in vitro vizsgálatok arról számoltak be, hogy a pisztácia-polifenol-kivonatok gátló hatást fejtettek ki a HSV-1 (1. típusú Herpes simplex vírussal) szemben.
Nagy népegészségtani vizsgálatokban a diófogyasztás gyakorisága összefüggött a szívkoszorúér-betegség, illetve az egyéb szív- és érrendszeri betegségek csökkent kockázatával és alacsonyabb halálozási arányával.
Jótékony hatást mutattak az étkezés utáni vércukorszint és az inzulinrezisztencia mérséklésében, bizonyos ráktípusok kockázatának csökkentésében, az életkorral összefüggő kognitív hanyatlás késleltetésében, valamint a depressziós tünetek mérséklésébe
- GYULLADÁSCSÖKKENTŐ HATÁSSAL BÍRÓ FŰSZEREK:
A kakukkfű, oregánó, rozmaring, zsálya, bazsalikom, menta, kurkuma, kapor, petrezselyem, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, citromfű, gyömbér, chili paprika, görögszéna és fekete bors, melyek a bennük található vegyületek (pl. kurkumin, a gingerol, kapszaicin) révén a ciklooxigenáz (COX-2) gátlása által fejtenek ki gyulladáscsökkentő hatást.
SÓTLAN KENYÉR RECEPT KENYÉRSÜTŐ GÉPHEZ
- 50 g kendermagliszt (a kendermaglisztnek vérnyomáscsökkentő hatást tulajdonítanak, markáns íze miatt a nagyobb mennyiség az ízminőség változását eredményezheti)
- 200 g rozsliszt
- 350 g barna liszt
- 1 egész tojás
- 50 g élesztő
- 300 ml zsírszegény tej vagy víz
- 3 evőkanál olaj
- 1 marék köménymag
- 2 evőkanál lenmag
- 2 evőkanál szezámmag
Az összetevőket betesszük a gépbe, és hagyjuk, hogy megdagassza a tésztát. A kelesztési fázisban kapcsoljuk ki/szüneteltessük a készüléket (kb. 3 órán keresztül), míg a massza szépen felnő. Két lehetőségünk van:
- továbbra is a kenyérsütő gépet használva beindítjuk a sütő programot
- átöntjük a masszát egy olajjal kikent, lisztezett jénai tálba (lehetőleg olyanba, aminek teteje is van), megszórjuk a tetejét szezám- és lenmaggal, majd a tűzhely 250 C-ra előmelegített sütőjébe tesszük lefedve 25-30 percig. Ezt követően a hőfokot visszavesszük 180 C-ra, a fedőt eltávolítjuk, párszor édesítőszerrel kevert vízzel megspricceljük a kenyér tetejét (50 ml víz + ½ mokkáskanál eritrit. Ez a lépés elhagyható, de ropogósabb lesz tőle a karéj. Tipp: ajánlott finom permetet szóró eszköz használata). Kb. 15-20 perc sütés után, amikor a kenyér már szép aranybarna, kivehetjük. Ha a kenyér alja kopogtatásra dobos hangot hallat, akkor megnyugodhatunk, hogy a kenyerünk jól átsült.
Nagyon hasznos információkat tartalmaz. Külön köszönet a gyakorlati tanácsokért. Sok-sok sikerélményt kívánok, mert az a betegeknek is örömöt szerez.