A gyógytorna az egyik legismertebb módszer a mozgásszervi problémák konzervatív kezelésére.

Segít a mozgékonyság visszaállításában, a mozgásszervi sérülések, a műtétek utáni rehabilitációban és számos mozgásszervi probléma súlyosabbá válásának megelőzésében. A fájdalom csökkentésén keresztül az egész életminőségre jótékony hatással lehet.

Mikor ajánlott a gyógytorna?

A gyógytorna számos területen ajánlott, legyen szó ortopédiai, traumatológiai, belgyógyászati, vagy neurológiai problémáról.

  • Ajánlott nyak-, váll-, hát-, vagy derékfájdalom esetén.
  • Ülőmunkát végző, keveset mozgó egyének számára, ahol a monitor előtti görnyedéstől fáj a nyak, hát, rossz a tartás, nincs meg a kellő állóképesség.
  • Ha a tartásjavítás a fő cél, megelőzni a helytelen testtartás olyan fájdalmas következményeit, mint például a feszülő izomzatot.
  • Akkor, ha a csonttömeg elvesztésével, fájdalommal és a csonttörés fokozott kockázatával járó csontritkulást szeretnénk megelőzni, a fájdalmat csökkenteni.
  • Akkor, ha az ízületek fokozatos leépülésével, sérülésével és jelentős fájdalommal járó ízületi porckopást (artrózist) szeretnénk megelőzni, a degeneratív folyamatokat lassítani.
  • A gyógytorna a mozgásszervi sérüléseket vagy a műtéteket követő rehabilitációban is alkalmazható a gyógyulás gyorsítására, az újbóli terhelés elősegítésére. Fontos a szakorvosi vélemény, hogy ajánlott-e ilyenkor a gyógytorna.

Mi történik gyógytorna közben?

A gyógytorna első lépése az állapotfelmérés.

Ahhoz, hogy személyre szabott terápiás tervet készíthessünk, előbb állapotfelmérésre van szükség. A cél, hogy a lehető legjobban megismerjük az aktuális fizioterápiás panaszokat, tüneteket. Feltérképezzük a kórtörténetet, és arra is rákérdezünk, mennyi mozgás jellemzi most a mindennapjait.

Manuális vizsgálattal is felmérjük fizioterápiás állapotát, hogy megtudjuk milyenek a problémás ízületei, izmai mozgástartománya, mennyire beszűkült a mozgása, mi jellemzi a tartását, hová sugárzik a fájdalom.

Fontos tudni, hogy bár a gyógytorna rendkívül sokoldalú lehetőség, elsősorban azokon az állapotokon segíthet, amelyek a mozgásterápia eszközeivel befolyásolhatók.

Következik a személyre szabott gyógytorna.

A célzott gyógytorna-gyakorlatok egy része igényli az aktív közreműködést, azaz a gyógytornász útmutatását követve aktív mozgást kell végezni. Míg más részüknél passzívabb maradhat és a gyógytornász segít. A helyes kivitelezéshez minden esetben maximális támogatást kap, hiszen épp ettől lehet eredményes a gyógytorna. A gyakorlatok jellege, ismétlésszáma, nehézségi foka teljes mértékben a fennálló mozgásszervi panaszoktól függ.

Életmódtanácsok és követés.

A problémának megfelelő életmódtanácsokkal szolgálunk, legyen szó a helyes számítógép előtti ülésről, emelésről, fekvésről stb. Javulását folyamatosan nyomon követjük, szükség esetén akár menet közben is alakítunk a személyre szabott gyógytornás kezelési terven.

Várom szeretettel!

Kapcsolodó szolgáltatások:

Gyógytorna és gyógymasszázsMozgásképesség és mozgásfunkciók javítása.