Dr. Arros Melinda
Scurtă prezentare
Am absolvit Universitatea de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș în anul 1982, iar timp de 6 ani, împreună cu soțul meu, am lucrat ca medici de circumscripție în Homoródszentmárton și în cele 11 sate arondate. Din anul 1989 sunt medic de familie în Odorheiu Secuiesc. De-a lungul anilor, am tratat un număr mare de pacienți cu profesionalism actualizat constant, dar mai ales cu empatie și dăruire.
Din ianuarie 2023 sunt medic pensionar, însă din martie 2023 îi aștept cu drag pe pacienții vechi și noi la Clinica Vitality din Odorheiu Secuiesc.
Motto: Nu ai fost trimis să măsori cât de mare este întunericul, ci să aduci lumină!
Activitate profesională și experiență
• 1989–2023 – medic de familie, Odorheiu Secuiesc
• 2004 – curs și examen în medicina de întreprindere, Ministerul Sănătății
• 2001 – curs și diplomă în Medicina Muncii cu profil de patologie profesională, UMF Târgu Mureș
• 1976–1982 – studentă la Universitatea de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș
Formare profesională continuă
În ultimii 30 de ani am participat constant la conferințele organizate de Secția de Medicină și Farmacie a Societății Muzeului Ardelean (EME), precum și la numeroase congrese naționale și internaționale.
Implicare socială
Din 2006 sunt membru al consiliului director al Fundației Pápai Páriz Ferenc, unde, prin proiecte și burse, am reușit să sprijinim numeroși tineri talentați care au obținut rezultate remarcabile în domeniul medicinei.
Premii
• 2016 – dr. Arros Melinda – Premiul „Practica Anului în Bazinul Carpatic”
• 2015 – dr. Arros Melinda – Premiul „Prima”, Odorheiu Secuiesc
